Özgür Eğitim-Sen

SEÇMELİ DERSLER (2012-09-24)

24.09.2012
A+
A-
SEÇMELİ DERSLER (2012-09-24)
Paylaşın

Yeni eğitim öğretim yılında Milli eğitim Bakanlığı tarafından 5.ve 9.sınıflarda seçmeli dersler uygulamaya konulmuş bulunmakta. Bakanlığın İmam-Hatip okullarında 21 saat diğer okullarda ise 15 ve 18 saat olmak üzere uygulamaya koyduğu seçmeli ders konusunda yaşanan bazı yanlışları kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı hissediyoruz.

1-İlk olarak bakanlığın belirlediği seçmeli ders sayısının fazla olduğunu düşünüyoruz. Öğrencisi için okula giderek seçmeli ders seçecek bir veli  en az 15 dersle karşılaşarak bir kararsızlık içine girmektedir. Bununla birlikte okul idarelerinin bir kısmı muhtelif tercihlerden dolayı ders programı yapamamaktadır. Özellikle öğrenci sayısı fazla olan okullarda seçilen derslerin çeşitliliğinden dolayı bu sıkıntı had safadadır.

2-Okulların mevcut şartları göz önünde bulundurulduğunda alt yapı yetersizliğinden ötürü seçmeli derslerin bir  kısmının uygulanması mümkün değildir.(,Derslik açığı, Bilişim uygulamaları,spor etkinlikleri dersleri v.s)

3-Bazı idarecilerin velileri yönlendirdiği, ve böylece bazı derslerin seçilmesine engel oldukları sendikamıza şikayet olarak iletilmiştir. Az da olsa bazı okullarda yaşanan bu durumda daha çok Kur’an,siyer,Temel dini bilgiler ve Kürtçe derslerinin seçimine engel olunmuştur.

              Batman Özgür Eğitim-Sen olarak bakanlığın vatandaşa tanımış olduğu seçmeli dersler konusunda Batman’da yaşanan sıkıntılar ile ilgili Batman milli Eğitim Müdürlüğünün gerekli tedbirleri almasını bir an önce bekliyoruz. Özellikle velileri yönlendirmeye çalışan bazı idarecilerle ilgili Müdürlük gerekli incelemeyi başlatmalıdır. Bununla birlikte yeni açılmış okullarda sadece bir kurucu Müdür görev yapmaktadır. Müdür yardımcısı ataması ya da görevlendirmesi yapılamayan bu okullarda idari görevler aksamaktadır. Okul Müdürünün tek başına koca bir okulun iş ve işlemlerini yürütmesi mümkün değildir. Batman özgür eğitim –Sen olarak Milli eğitim müdürlüğünün bir an önce bu okullara müdür yardımcısı ataması yada görevlendirmesi yapması gerektiğini ifade ediyoruz.”Eğitim Kurumları Yönetici Atama Yönetmeliği”nin ilgili maddesi bu okullara şu anda  müdür yardımcısı atama yetkisi vermektedir. Eğer atama yapılması  düşünülmüyorsa da en azından bir an önce görevlendirme yapılmalıdır.

                                                                                                                         Mustafa SEVİNÇER

                                                                                                  ÖZGÜR EĞİTİM-SEN BATMAN İL TEMSİLCİSİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız