Özgür Eğitim-Sen

32 kurum: Halkın iradesine saygı duyulmalı

14.11.2016
A+
A-
32 kurum: Halkın iradesine saygı duyulmalı
Paylaşın

Diyarbakır Özgür Eğitim-Sen’inde aralarında bulunduğu 32 sivil toplum kuruluşu (STK), YSK’nın Hatip Dicle kararını siyaseti çıkmaza sokmaya yönelik bir adım olarak nitelendirdi.

Diyarbakır Milletvekilli Hatip Dicle’nin YSK tarafından milletvekilliğinin düşürülmesini kınayan 32 sivil toplum kuruluşu, “toplum mühendisliği” olarak nitelendirdiği kararın vicdani ve insani olmadığına dikkat çekerek, özgür iradenin tecelli etmesi için bir an önce adım atılması istendi.

Diyarbakır’da aralarında Özgür-Der, Diyanet-Sen, Memur-Sen ve Ay-Der’in de bulunduğu 32 sivil toplum kuruluşu, Diyarbakır Milletvekilli Hatip Dicle’nin YSK tarafından milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin Diyanet-Sen Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

STK’lar adına açıklama yapan Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, Hatip Dicle hakkında YSK tarafından verilen kararın ülkede halkın iradesinin hiçe sayıldığını gösteren manidar bir karar olduğunu söyledi. Evsen, bu kararla 80 bin kişinin iradesinin yok sayıldığı vurguladı.

Bağımsız vekillerin dün açıkladığı “Meclis’e gitmeme” kararının da eleştirildiği açıklamada, Blok milletvekillerinin bu kararı yeniden gözden geçirmeleri istendi.

Açıklamanın tam metni:

YSK’NIN KARARI SİYASETİ ÇIKMAZA SOKMAYA YÖNELİKTİR

12 Haziran genel seçimlerine iki gün kala Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nce daha önce aldığı bir mahkûmiyet kararı alelacele görüşülüp kesinleştirilen Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Hatip DİCLE hakkında Yüksek Seçim Kurulu’nca 21 Haziran 2011 tarihinde verilen milletvekilliğinin düşürülmesi kararı halk iradesinin bir kez daha nasıl hiçe sayıldığını göstermesi açısından manidardır. YSK’nın vermiş olduğu Hatip Dicle kararı bölgeyi yeniden germiştir. Daha önce 12 emek, özgürlük ve demokrasi bloğu adayını veto ederek bölgemizi geren YSK bu kararından geri adım atarak bu adayların seçime girmesine yeşil ışık yakmıştı, seçime 3 gün kala daha önceki bir mahkûmiyet kararını onayan Yargıtay Sayın Hatip Dicle’nin önünün kesilmesine yol açmış fakat YSK Dicle’nin seçimlere girebileceğini belirtmesi üzerine 80 bin oyla milletvekili seçilen Dicle’ye mazbatası verilmiştir.

YSK milletvekili seçilmiş bir şahsın zorlama bir onamayla, verilen ceza nedeniyle daha önce izin verdiği ve tahliye edilmesini sağladığı bir Milletvekilinin aleyhine bir karar alarak yeni bir hüküm ihdas etmiş, seçilmiş milletvekilliğini AK partiye vermiştir. Adeta 80 bin kişinin iradesi yok sayılmış, seçmenle alay edilmiştir. Karşı bir atak olarak bu blok kendilerini seçen ve çözüm çabaları için Meclise gönderen halka danışmadan Meclise gitmeme kararı almışlardır.

Tamamen toplum mühendisliği olarak gördüğümüz Yargıtay ve YSK kararının yasallığı tartışmalıdır, ama kesinlikle vicdani ve insani değildir, Hukuk devleti olduğunu iddia eden bir ülkede bu tür iş ve eylemler kabul edilemez. Özgür iradenin tecelli etmesinin önüne bu tür zorlama kararlarla gelinmesi toplum vicdanında onarılamaz yaralar açacaktır. Buna karşılık blok adaylarının da meclisi halkın onayını almadan protesto edeceklerini ilan etmeleri de anlaşılabilir değildir, Halk adına, çözüm çabalarının tüm engellemelere rağmen devam edebilmesi ve Kürt Sorunu başta olmak üzere Ülkemizdeki tüm sorunların çözüm çabalarının yüceltilebilmesi için Blok Milletvekillerinin bu kararlarını yeniden gözden geçirmesi yerinde olacaktır.

Anayasa çalışmalarının başlayacağı önümüzdeki günlerde Halk iradesinin Anayasaya daha etkin katılımı için hükümet bir an önce çalışmalarına başlamalı, Seçim Kanununun değiştirilmesi sözü verilmeli, diğer davalardan yatan ve henüz ceza almamış olan Milletvekillerinin Meclis yoluna engel konulmaması sağlanmalıdır. Anayasa komisyonlarının tüm renklerin katılımıyla bir an önce toplanması sağlanmalıdır, Meclis tatile girmeden iş ve işlemlerine devam etmelidir. Aksi takdirde zaten gergin olan toplum daha da gerilecek ve beklenen barış ortamı sağlanamayacaktır.

Kamuoyuna saygılarımızla…

AÇIKLAMAYA DESTEK VEREN KURUMLAR:

ÖZGÜR EĞİTİM SEN,ANADOLU GENÇLİK, AYDER, BAYINDIR-MEMUR SEN, BEM-BİR-SEN, BİRLİK HABERSEN, BÜRO-MEMURSEN, CANSUYU, DEM-DER, DİCLE FIRAT DİYALOG GURUBU, DİN-BİR-SEN, DİYANET-SEN, DİYARBAKIR IHH, EĞİTİM-BİR-SEN, ENERJİ BİR-SEN, GÖNÜL KÖPRÜSÜ, HAYAT-DER, ISLAH HAREKETİ, İHVAN-DER, İLİM YAYMA CEMİYETİ, İNSAN VE ERDEM, KÜLTÜR MEMUR SEN, MEMUR-SEN, ÖGDER, , ÖZGÜR-DER, SAĞLIK-SEN, SEK-DER, SULTAN ŞEYHMUS DER, ŞAFAK DER, TOÇ BİR SEN, ULAŞTIRMA MEMUR-SEN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız