Özgür Eğitim-Sen

ANA DİL BASIN AÇIKLAMASI

14.11.2016
A+
A-
ANA DİL BASIN AÇIKLAMASI
Paylaşın

BİLGİ HİKMET DERNEĞİ , GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ , GÜL DER , HAK- İŞ , İMAM HÜSEYİN DERNEĞİ , MANSUR DER , MAZLUM DER , ÖZGÜR EĞİTİM SEN ADIYAMAN TEMSİLCİLİĞİ' NİN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

          Basına kamuoyuna

            21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle Özgür Eğitim-Sen'in, Demokrasi Parkına astığı ve toplumsal barışa hizmet amaçlı, temel insan haklarına saygıyı ifade eden pankarta, Allah'ın ayetine el uzatacak kadar gözü dönmüş, aciz, tahammülsüz, çağdışı, barış düşmanı, insanlıktan nasiplenmemiş, zavallı bir grup tarafından saldırıda bulunulmuştur. Çağımız insanlığının ulaştığı düşünceye saygı, hoşgörü ve çoğulcu anlayış düzeyi karşısında çok gerilerde kalmış barbar bir grubun hâlâ var olduğunu görmek, üzücüdür.

            Özgür Eğitim-Sen, toplumsal sorumluluğunun gereğini yerine getirmeyi, insani ve ilahi bir borç olarak gören bir kurumdur ve anadilde  eğitimi en temel hak; asimilasyonu da insanlık suçu olarak  görmektedir. Bu çerçevede 21 Şubat Dünya Anadil Gününü, bir basın açıklamasıyla, yaratıcının, ayetiyle verdiği  bu temel insan hakkını dile getirmek, hakları gasp edilmiş insanların masum taleplerine destek olmak ve toplumda bir hassasiyet meydana getirmek istemiştir.    

            21 Şubat 2013 günü Demokrasi Parkına bir pankart asmıştır. Pankartta "Göklerin ve yerin yaratılması ile dillerinizin ve renklerinizin farklı olması, Allah'ın ayetlerindendir." ayeti; "Anadilde eğitim her insanın doğal bir hakkıdır." sloganı ve bu sloganın Kürtçesi  yazılmıştı.  23 Şubat günü saat 12.30'da basın açıklamasını yaptı. Aynı gün saat 15 sularında pankarta bir saldırı, saat 23 sularında da ikinci bir saldırı oldu ve pankart parçalandı. 

            Bunu çok iyi biliyoruz ki bu saldırıyı yapanlar ne yaptıklarını  bilmeyen, cahil ve kandırılmışlardır. 

            Ancak bunun arkasındaki güç ve zihniyet, insanlıktan nasibini almamış, barbar, ilkeldir. Gözleri, üzerinde Allah'ın ayeti yazılı olan bir pankarta el uzatacak kadar kör olmuştur. 

            Bu güçler, ne yaptığını bilmeyen gençlerimizi,  toplumsal huzuru bozacak hale getirecek kadar kirli emeller taşımaktadırlar. 

            Bu güçler, toplumsal gelişimimizden, olgunlaşmamızdan rahatsız olan;  toplum ruhuna kin ve nefret tohumu ekmeye çalışan taraflardır.

            Bu vesileyle anadilde eğitimin her insanın temel bir hakkı olduğunu, bu tür davranışların barışa ve birlikte yaşamaya hizmet etmediğini belirtir; böylesi ilkel ve tahammülsüz fevri hareketleri nefretle kınıyoruz. 

                                                                                                          2 MART 2013

Bu basın açıklaması BİLGİ HİKMET DERNEĞİ , GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ , GÜL DER , HAK- İŞ , İMAM HÜSEYİN DERNEĞİ , MANSUR DER , MAZLUM DER VE ÖZGÜR EĞİTİM SEN ADIYAMAN TEMSİLCİLİĞİ' NİN katılımıyla gerçekleştirilmiştir.       

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız