Özgür Eğitim-Sen

ANADİL, ANA SÜTÜ GİBİ HAKTIR

14.11.2016
A+
A-
ANADİL, ANA SÜTÜ GİBİ HAKTIR
Paylaşın

Göklerin ve yerin yaratılması ile dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için işaretler vardır. (Rum Suresi 22)

Meclis anayasa komisyonu üyesi Burhan KUZU çıktığı bir televizyon programında Anadilde eğitim talebini  “şeytana uymak” olarak nitelendirerek, bilindik “bölünme paranoyasının” ulaştığı noktayı bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Kendince ABD’nin bir eyaletindeki lokal bir olayı örnek göstererek “Anadilde Eğitimin” Ülkeyi böleceğini iddia eden Kuzu’ya buradan soruyoruz;

Belçika, İspanya, Kanada, Norveç, Hindistan, ABD, Hollanda, İsveç, Bolivya, İsviçre, Güney Afrika, Çin, İsrail gibi ülkeler –bazılarında birden fazla- Anadilde Eğitim hakkını tanıyarak bölünmüşler midir?

Özgür Eğitim-Sen olarak ülkemizin tek bir kültür, soy, ırk, etnisite, din ve inanca mensup insanlardan oluşmadığı gerçeğini tanıyor, Özgürlük, adalet ve barış temelinde kimseyi yok saymayan ve ötekileştirmeyen bir eğitim-öğretim ortamının oluşturulması için çalışıyoruz.

Bu çerçevede sendika olarak; eğitim müfredatı ile ders kitaplarının ve her türlü eğitim faaliyetinin içeriğinin belirlenmesinde farklı ırk, dil, kültür ve inançların ihtiyaç ve taleplerini göz önünde bulundurmanın ahlakın, vicdanın ve insan haklarının bir gereği olduğuna inanıyoruz.

Her yönüyle tutarsız, hayatın gerçeklerinden, hak ve adaletten uzak bu açıklamayı  “talihsiz” bir açıklama olarak görüyor ve Anadilde Eğitim Hakkının Ana sütü kadar kutsal ve fıtri bir hak olduğunu buradan tüm kamuoyuna deklare ediyoruz.

Özgür Eğitim-Sen Siverek Temsilcilisi 

Murat BAŞARAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız