Özgür Eğitim-Sen

Anadil ve Başörtüsü Yasağı Protesto Edildi

14.11.2016
A+
A-
Anadil ve Başörtüsü Yasağı Protesto Edildi
Paylaşın

Anadil ve Başörtüsü Yasağı Protesto edildi

Diyarbakır, Tatvan ve Bursa’da eylemler yapıldı.

Diyarbakır’da, anadilde eğitim ve başörtüsü yasağı, “Andımız” saçmalığı, Milli Güvenlik despotizmi ve kesintisiz eğitim zorbalığı protesto edildi.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, anadil ve başörtüsünün her alanda serbest olması talebiyle eylem gerçekleştirdi. Özgür-Eğitim-Sen, Hür-Der ve Dicle Fırat Diyalog Grubu temsilcilerinin de destek verdikleri eylemde ayrıca “ant” saçmalığı, Milli Güvenlik Ders despotizmi, kesintisiz eğitim zorbalığının da son bulması istendi.

 

“CUDABUNA ZIMANÊN WE JI AYETÊN XWEDANE”

Ofis’te gerçekleştirilen eylemde,  “Başörtüsü Yasağına, “Andımız” Saçmalığına, Anadilde Eğitim Yasağına, Milli Güvenlik Despotizmine, Kesintisiz Eğitim Zorbalığına HAYIR!” ve Cudabuna Zimanên We Ji Ayetên Xwedane (Anadilde Eğitim Yasağına Son Verilsin!) pankartı ve “Pêş Birîna Mafê Perwerdehîyê Zalîmiyê!, Li Hember Zulmê Bi Jî Berxwedana Islamî,  Ji Bawerîyêre Rêz! Ji Permerdehîyê Azadî, Anadilde Eğitim Hak Tartışılması Ayıttır,  Kemalist Şartlandırmaya Hayır, İnanca Saygı Eğitime Özgürlük” şeklindeki Kürtçe ve Türkçe dövizlerle ırkçı eğitim sistemi protesto edildi.

“CUDABUNA ZIMANÊN WE JI AYETÊN XWEDANE”

Ofis’te gerçekleştirilen eylemde,  “Başörtüsü Yasağına, “Andımız” Saçmalığına, Anadilde Eğitim Yasağına, Milli Güvenlik Despotizmine, Kesintisiz Eğitim Zorbalığına HAYIR!” ve Cudabuna Zimanên We Ji Ayetên Xwedane (Anadilde Eğitim Yasağına Son Verilsin!) pankartı ve “Pêş Birîna Mafê Perwerdehîyê Zalîmiyê!, Li Hember Zulmê Bi Jî Berxwedana Islamî,  Ji Bawerîyêre Rêz! Ji Permerdehîyê Azadî, Anadilde Eğitim Hak Tartışılması Ayıttır,  Kemalist Şartlandırmaya Hayır, İnanca Saygı Eğitime Özgürlük” şeklindeki Kürtçe ve Türkçe dövizlerle ırkçı eğitim sistemi protesto edildi.

“MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİ BAŞTAN AŞAĞI YENİLENMELİ”

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Eta Pektaş’ın kısa konuşmasıyla başlayan eylemde, Pektaş, hak gasplarının en yoğun yaşandığı alanlardan birinin de eğitim olduğunu vurgulayarak; eğitim sisteminin baştan aşağıya yenilenmesi ve sivilleştirilmesi gerektiğini söyledi. Anadille ilgili Kur’an’daki ayetleri hatırlatan Pektaş, Allah’ın ayetlerinden olan dillerin yasaklanmasının kabul edilemeyeceğini ve bu yasağın derhal kaldırılması gerektiğini ifade etti. Aynı şekilde Allah’ın emri olan başörtüsüne de sınırlama getirilemeyeceğini kaydeden Pektaş, ilköğretimden başlamak üzere başörtüsünün her alanda serbest olması gerektiğinin altını çizdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararnamesini de değerlendiren Pektaş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kanun Hükmünde Kararname ile yeni bir adım attığını, adımın önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını kaydetti.

Konuşmasının sonunda Ortadoğu turuna çıkan Başbakan Erdoğan’a seslenen Pektaş, gittiği Ortadoğu gezisinde on binlerce kişi tarafından karşılanan Erdoğan’ın Kürt sorununda önemli bir yer teşkil eden anadilde eğitim yasağını kaldırması durumunda bölgede yüz binlerce kişi tarafından alkışlanacağını kaydetti.

“KIŞLA TİPİ EĞİTİME HAYIR”

Eylem topluluk adına okunan basın açıklamasıyla sürdü. Basın açıklamasında sık sık “Uyan Diren Özgürleş, Kışla Tipi Eğitime Hayır, Zulme Karşı Direneceğiz, Direne Direne Kazanacağız, Berxwedan Jiyane, Jiyan İslame” şeklinde Kürtçe ve Türkçe sloganlarla kesildi.

Talepler şöyle sıralandı:

1- Allah’ın ayetlerinden olan ana dillerin, eğitim dili olarak kullanılmasına yönelik engeller kaldırılmalıdır. Kürtçe anadilde eğitim verilmesinin imkânları sağlanmalı ve bu ayıba artık bir son verilmelidir.

2- İlköğretimden başlayarak bütün öğretim süreçlerinde kız öğrencilerin başörtülü eğitim görme hakları tanınmalı; insan hakları ilkeleriyle çelişen, dünyada da benzeri zor görülen, despotik, zalimane başörtüsü yasağına son verilmelidir.

3- “Andımız” adlı İslam akidesine aykırı öğeler içeren, kişi putlaştırmasına ve kişilik tahribine yönelik ırkçı metnin her sabah çocuklarımıza zorla söylettirilmesi ayıbına, ilkelliğine, zulmüne son verilmelidir.

4- Okullarda askeri denetim ve vesayet aracı olarak işleyen ve kışla tipi eğitimin simgesi haline gelen Milli Güvenlik Dersleri kaldırılmalıdır.

5- 28 Şubat darbe sürecinde, İmam Hatip okullarının orta kısımlarının budanması maksadıyla uygulamaya konulan kesintisiz eğitim dayatması terk edilmelidir.

Talep ettiğimiz bu düzenlemelerin gerçekleştirilebilmesi için Hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın iradesi yeterlidir. Kısa bir süre önce halktan adaletin tesisi ve özgürlük alanlarının genişletilmesi vaatleriyle yetki ve iktidar talep etmiş bir hükümetin bu iradeyi ortaya koymaktan kaçınmayacağını düşünüyor, bu zeminde atılacak adımların anayasa tartışmaları hakkında da bir tutarlılık testi işlevi göreceğine inanıyoruz.

Emin Altun

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

Yönetim Kurulu Üyesi

Tatvan: Başörtüye Her Alanda Özgürlük (FOTO)

Özgür- Der Tatvan Şubesi, bugün Merkez İbadullah Camii önünde “Başörtüsüne Her Alanda Özgürlük” yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşe Tatvan Özgür Eğitim-Sen Temsilciliğimizde destek verdi.

 

Eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla beraber Müslümanların eğitim alanındaki talepleri Tatvan’da yapılan yürüyüş ve basın açıklamasıyla bir kez daha dillendirildi.

Tatvan Özgür-Der, “Başörtüsü Yasağına, Andımız Saçmalığına, Anadilde Eğitim Yasağına, Milli Güvenlik Despotizmine, Kesintisiz Eğitim Zorbalığına Hayır”  taleplerini içeren yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.  Tatvan Özgür-Der’in çağrısıyla düzenlenen yürüyüşe, Özgür-Der mensuplarının yanı sıra Özgür Eğitim-Sen, değişik kesimlerden katılan sivil toplum kuruluşları üyeleri de ilgi gösterdi.

Tatvan Postanesi önünde  yapılan basın açıklamasını Özgür-Der Tatvan Şubesi üyesi Bünyamin ATALAY okudu. Basın açıklaması, getirilen tekbirler ve sloganlarla sık sık kesildi. Basın açıklamasından sonra, Özgür-Der üyeleri ve yürüyüşe katılan gönüllüler tarafından Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı ve Bitlis milletvekillerine, Müslümanların eğitim ile ilgili taleplerini içeren mektuplar gönderildi.

Yürüyüş ve basın açıklaması esnasında,  “Liber zaliman bê deng nemînin”,”Bîji Tekoşîna İslamî”,  “Herkes İçin Adalet Başörtüye Özgürlük!”, “Anadilde Eğitim Haktır, Tartışılmaz”, “Irkçı-Kemalist Müfredata Son!”, “Çocuklar Bizimdir Devletin Değil!”, “Irkçı Andı Reddediyoruz!”, “Okullarda Başörtü Yasağına Son!”, “Yaşasın Başörtüsü Mücadelemiz!”, “Çocuklar Asker Okul Kışla Değildir!”, “Milli Güvenlik Dersleri Kaldırılsın!”, “Okullarda Kışla Düzenine Son!”, “Kemalizmin Değil, Rabbimizin Kuluyuz!”, “İslami Kimlik Şerefimizdir!”, “Tevhid, Adalet, Özgürlük!” vb. sloganları atıldı ve sık sık tekbir getirildi.

 

 

 

 

BURSA’DA ANDIMIZ KALDIRILSIN EYLEMİ

Özgür Eğitim-Sen’in de destek verdiği, Mazlumder Bursa Şubesinin andınız kaldırılsın basın açıklaması, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde Şube Başkanı Av.Şakir Çalışkan tarafından yapıldı.

 

BASIN METNİ

 

Burada toplanmamızın vesilesi olan “Andımız Kaldırılsın!” kampanyasını 2008 –2009 eğitim yılını geride bıraktığımız gün olan 12 Haziran 2009 tarihinde, MAZLUMDER olarak başlatmıştık.

2009–2010, 2010–2011 Eğitim ve öğretim dönemlerinde olduğu gibi, 2011-2012 eğitim ve öğretim döneminin ilk günü olan bugün yine bu haksız uygulamayı kamuoyuna duyurmaya ve “öğrenci andı kaldırılıncaya kadar” bu temel hak ihlalinin karşısında durmaya devam edeceğiz.

Bu kampanya kapsamında derneğimizin üye ve yöneticileri tarafından geçmişte Danıştay’da üç ayrı dava açılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin ”Öğrenci Andı” başlığını taşıyan 12. maddesinin kaldırılması için açılan davalarda Danıştay 8.Dairesi davalarımızı RED etmesinin karşılığında, bu davalar tarafımızdan temyiz edilmiştir.

İlk derece mahkemesi olarak Danıştay, “Andımız Kaldırılsın” davası ile ilgili vermiş olduğu gerekçeli kararında; temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı, insan onurunun çiğnendiği darbe dönemi anayasaları ile modası tüm dünyada geçen ideolojik devletin ezberlerini gerekçe olarak sunmuş, kendi görüşü ve eskimiş devlet ideolojisini bu kararında tekrarlamıştı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız