Özgür Eğitim-Sen

BASIN AÇIKLAMASI

14.11.2016
A+
A-
BASIN AÇIKLAMASI
Paylaşın

Nihayet okullarımızda 2013-2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren serbest kıyafet uygulamasına geçilecek.Özgür Eğitim-Sen yıllardır her konuda olduğu gibi kılık kıyafet konusunda da insanlara yapılan dayatmalara karşı çıkmış ve özgürlüklerin önündeki her türlü engelin kaldırılması için örnek bir mücadele vermiştir.Serbest kıyafet uygulamasına ilişkin büyük bir kamuoyu desteği olmasına karşın bu uygulamaya karşı çıkan bir kesimde bulunmaktadır.Bu kesime göre öğrencilerin tek tip giyindiği eski uygulama devam etmelidir. Zorunlu kıyafet uygulamasını savunanlar,serbest kıyafet uygulamasına geçilmesi durumunda özetle üç konuda sıkıntı yaşanacağını iddia etmektedirler.

Bunlardan birincisi serbest kıyafet uygulamasının öğrencilerin ekonomik farklılıklarını gün yüzüne çıkaracağı için öğrencilerin psikolojisini olumsuz yönde etkileyeceği iddiasıdır,ikincisi serbest kıyafet uygulamasının velileri ekonomik açıdan sıkıntıya sokacağı,üçüncü ve son iddia ise kötü niyetli kişilerin okullara rahatlıkla girip çıkabileceği ve bununda büyük bir güvenlik sorunu oluşturacağı iddiasıdır.Peki bu iddialar gerçeklerle  ne kadar örtüşmektedir? 

Serbest kıyafet uygulamasının özellikle yoksul ve dar gelirli  ailelere mensup çocukların psikolojisi üzerinde olumsuz bir etki oluşturacağı düşüncesi kısmen doğru bir düşüncedir.Zira bu öğrenciler gelir seviyesi yüksek ailelerin çocukları gibi markalı ve çeşitli kıyafetler giyemeyecekler,bu durumdan dolayı kendilerini değersiz ve yetersiz hissedebileceklerdir.Peki öğrencilerin kendilerine ilişkin geliştirdikleri söz konusu olumsuz benlik algısının gerçek nedeni serbest kıyafet uygulaması mıdır? Tabi ki sorunun asıl nedeni serbest kıyafet uygulaması değildir.Çocuk doğup büyüdüğü ailede,yetiştiği sosyal çevrede,öğrenim gördüğü okulda sürekli olarak ‘sen değersizsin’ ‘sen yetersizsin’ mesajlarına maruz bırakılmıştır. Ailesi,öğretmenleri,yöneticileri ona her zaman neleri yapıp,neleri yapamayacağını söylemişlerdir.Ama bugüne kadar hiç kimse ona ne istediğini sormamıştır. “Şunu ye,bunu yeme”, “şunu giy,bunu giyme”, “şununla görüş,bununla görüşme” vb. emirler vererek ve bu emirlere kayıtsız şartsız uymasını sağlayarak,onun kişiliğini ve yaşama sevincini yok etmişlerdir.

O halde çocuklarımızın olumlu bir benlik algısı kazanmaları ve kendilerini değerli hissetmeleri için yapılması gereken nedir? Onları  aynı kıyafetlerin içine sokarak toptancı,çağdışı ve dayatmacı bir anlayışla olası sorunları göz ardı etmek mi?Yoksa anneler,babalar,öğretmenler,idareciler olarak onları farklı duyguları,düşünceleri,zevkleri,beklentileri,yetenekleri,sorunları  olan  bireyler olarak kabul ederek, bireysel,çağdaş ve özgürlükçü çözümler üretmek mi?

Gelelim ikinci konuya,serbest kıyafet uygulaması velileri ekonomik açıdan sıkıntıya sokar mı?Eğer anne babalar çocuklarının bu konudaki ölçüsüz isteklerine sınır koymaz ve onları adeta defileye çıkacak mankenler gibi okula gönderirlerse bu durum sadece maddi sıkıntıya değil psikolojik ve duygusal sorunlara da yol açabilir.Benim bu konuda velilere önerim çocuklarına kıyafetlerinin yada ayakkabılarının markalarının onlara bir statü kazandırmadığını onlara uygun bir dille anlatmaları ve bu konudaki isteklerine sınırlama getirmeleridir.Marka takıntısının özünde kişinin kendisini değersiz ve yetersiz görmesi vardır. Kendisiyle yeterince barışık olmayan birey marka ürünlerini kullanarak daha değerli ve daha güçlü görünmeye çalışır.Eğer anne babalar olarak bizler çocuklarımıza destekleyici bir aile ortamı oluşturabilirsek bu tür olumsuz durumlarla karşılaşmak zorunda kalmayız.

Üçüncü konu olan güvenlik sorunu ise alınacak bir dizi önlemle giderebilecektir. Örneğin okullarda özel güvenlik personeli istihdamı sağlanabilir.Bu sayede hem yaklaşık 60000 kişilik yeni bir istihdam alanı açılmış olacak  hem de okullar eskisine göre çok daha güvenli yerler haline gelecektir.Devletimiz öğretmenlere,yöneticilere ve öğrencilere yönelik şiddetin katlanarak arttığı bugünlerde tüm kamu kurumlarına sağladığı güvenlik hizmetini okullarımızdan,yönetici,öğretmen ve öğrencilerimizden esirgememelidir.

Sonuç olarak okullarda serbest kıyafet uygulaması yıllar süren statükocu, tek tipçi zihniyetin en görünür izlerinden birini daha silerek ülkemize özgürlükçü bir eğitim öğretim atmosferi getirmiştir.Umarız bu uygulama kamu çalışanlarını ve başörtüsü mağdurlarını da içine alacak şekilde genişletilir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Oğuz AYAN

Özgür Eğitim-Sen

İl Basın Yayın Sekreteri 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız