Özgür Eğitim-Sen

BASIN AÇIKLAMASI

14.11.2016
A+
A-
BASIN AÇIKLAMASI
Paylaşın

BU YÖNETMELİĞİN NERESİ YENİ?

 

Basına ve Kamuoyuna

 

Milli Eğitim Bakanlığı 27 Kasım tarihinde "Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik” başlığıyla yeni bir yönetmelik yayınlamış ve okul içerisinde öğrencilerin kılık-kıyafet durumlarını yeniden düzenleme yoluna gitmiştir.

 

Yeni düzenlemeyle sözde hak ve özgürlükler alanında bir açılım yapmayı hedefleyen ve öğrencilerin “tek tip” kıyafet giymeye zorlanamayacağını iddia eden bakanlık, aynı yönetmelikte geçen “okul içinde baş açık” ifadesi ile her yönüyle köhnemiş ve gayrı insani bir şekilde sürdürülen başörtüsü yasağının devam etmesi doğrultusunda iradesini belli etmiştir.

 

Söz konusu yönetmelikte bakanlık İmam-Hatip Ortaokullarında ve Liselerinde başörtüsü yasağına göndermelerle bu yasağın kaldırıldığını müjdeleyerek (!)  şirin görünme çabası da boştur, zira bu okullarda fiilen yasak kaldırılmıştır.

 

Köhnemiş başörtüsü yasağını sürdüren, insanların ne giyip ne giyemeyeceklerini belirleme hakkını kendinde gören ve her yönüyle tutarsız bu yönetmeliğin bizce hiçbir anlam taşımadığını buradan tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz.

 

Eğitim-öğretim üzerindeki devlet keyfiyeti son bulmalı ve devlet insanların ne giyeceğine, ne düşüneceğine, neye inanacağına, hangi dili konuşacağına karar verme lüksünden vazgeçmelidir.

 

Öğrenci—Öğretmen ayrımı yapılmadan Başörtüsü üzerindeki tüm yasaklar bir an önce kaldırılmalıdır.

 

İşte o zaman “yeni” bir şeyden bahsetmek mümkün olacaktır aksi halde Milli Eğitim Bakanlığı da köhnemiş yasakçı zihniyetle birlikte anılacaktır.

 

Özgür Eğitim-Sen Siverek Temsilciliği

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız