Özgür Eğitim-Sen

BASIN AÇIKLAMASI

14.11.2016
A+
A-
BASIN AÇIKLAMASI
Paylaşın

  ÖZGÜR EĞİTİM-SEN           

                                       (ÖZGÜR EĞİTİM VE BİLİM EMEKÇİLERİ SENDİKASI)                                                                            

                                       BASIN AÇIKLAMASI           

                                                                                                                                     14/11/2012       

 

                  Geçtiğimiz günlerde “Eğitimcilere KCK Soruşturması” başlığıyla basına yansıyan  konu  ile ilgili olarak   kamuoyu ile şunları paylaşmak istiyoruz. Haberden anlaşıldığı kadarıyla soruşturma  doğrudan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılmış. Zira İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yaptığı açıklamada da  soruşturmayla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün hiçbir ilgisinin bulunmadığı ifade edilmiştir.

                   BİMER VE  MEB’in alo 147 nolu hattına yapılan şikayetler üzerine başlatılan soruşturmada  bir çok açıdan yanlış yapıldığını düşünüyoruz. Öncelikle BİMER VE alo 147 hattına yapılan  bir çok başvuruda olduğu gibi ortada ciddi hiçbir şey yokken bakanlık çok hızlı bir şekilde eğitimcilerle ilgili soruşturmalar açmaktadır. Devamında da soruşturmalarda eğitimcileri afişe eden durumlarla karşılaşılmaktadır.

                   Hakkında şikayet bulunan kişilerin ve diğer eğitimcilerin moral motivasyonunu son derece olumsuz etkileyen bu tür yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Bakanlığın eğitimin ve eğitimcilerin bir çok sorunu ortada dururken,bunlarla ilgilenmek yerine okul idareci ve öğretmenleri ile ilgili bu tür soruşturmalar açması kabul etmek mümkün değil.

                  İdarenin mevzuattan kaynaklanan  inceleme ve soruşturma yetkisinin, eğitimciler aleyhine süratle yanlış yöntemlerle işletilmesini doğru bulmuyoruz. Soruşturma esnasında ifadelerine başvurulan öğretmenlere , idarecileri hakkında sorulan sorular ,bir öğretmenin cevaplandırabileceği sorulardan ziyade bir emniyet görevlisinin cevap verebileceği sorular olduğuna ayrıca dikkat çekmek isteriz.Sorularda adeta suçu tespit edilmiş bir kişi ile ilgili olarak teyid ettirici sorular sorulması  soruşturmada ön yargıyla hareket edildiğini göstermektedir.

    Sonuç itibariyle  Batman Özgür Eğitim –Sen olarak yapılan soruşturmanın doğru olmadığı ifade ederek  gelecekte buna benzer başka yanlış uygulamaların olamamasını bekliyoruz.

           

                                                                                                                         Mustafa SEVİNÇER

                                                                                                  ÖZGÜR EĞİTİM-SEN BATMAN İL TEMSİLCİSİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız