Özgür Eğitim-Sen

BASIN AÇIKLAMASI

14.11.2016
A+
A-
BASIN AÇIKLAMASI
Paylaşın

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN           

                                       (ÖZGÜR EĞİTİM VE BİLİM EMEKÇİLERİ SENDİKASI)                                                                            

                                BASIN AÇIKLAMASI   27/12/2012      

                      28 Aralık 2011 tarihinde 34 Roboskili  vatandaşın Türk silahlı kuvvetlerine ait savaş uçaklarıyla bombalanarak katledilmesinin üzerinden tam bir yıl geçti. Tarihe kara bir leke olarak kaydedilen bu olayda hayatını yitiren 34 mazluma Allah’tan rahmet diliyoruz.

                      Bu katliam vuku bulduğu günden beri çok konuşuldu,yazıldı çizildi,ancak acı olan şu ki hala olayın failleri ortaya çıkarılmamış,ve hükümetin dilemesi beklenen özür bir türlü gelmemiştir.Bunların gerçekleşmesi  bir yana bu süreçte yaşanan hadiseler akıllara durgunluk verecek cinstendir.

                     Olaydan sonra Başbakan operasyonun başarısından ötürü Genel Kurmay Başkanını tebrik etmişti. Yine Başbakan yakın zamanda bir TV kanalında ölenlerin tamamının sivil olmadığı şeklinde garip bir açıklama da bulunmuştur. Başbakanın bu tutumuyla paralel Genel kurmay başkanlığı Meclis araştırma komisyonuna tam anlamıyla herhangi bir  bilgi ve belge sunmamış, hava Kuvvetleri komutanı da şeref madalyasıyla taltif edilmiştir.

                     Roboskili ailelerin özür beklentilerine hala olumlu bir karşılık vermeyen ve  “Tazminatsa tazminat, daha ne istiyorlar?” diyerek olayı değerlendiren AKP hükümetinin Roboskili ailelerin  acısını daha da artırdığı aşikardır. 22 Aralık 2012’de Roboski’deki ailelerle yaptığımız görüşmelerde, aileler öfkelerini ve hayal kırıklıklarını gözyaşları içinde ifade etmişlerdir. 

                      Tüm bu yaşananlar Roboski katliamının da bu coğrafyada tarih boyunca işlenen bir çok katliam gibi unutturulmak istendiğini göstermektedir. Hükümetin on yıldır Kürt sorunun çözümü için hatasıyla sevabıyla  gösterdiği çabalar, bu olay karşısında takındığı olumsuz tutum yüzünden halkımızın nezdinde değersizleşmiştir.

                      Adalet(!) ve Kalkınma partisinin takındığı bu olumsuz tavır kamuoyu tarafından ibretle izlenmektedir. Batman Özgür Eğitim-Sen olarak katliamda öldürülenlerin büyük kısmının lise ve ilköğretim çağındaki çocuklar olduğunu hatırlatarak Başbağlar katliamını lanetlediğimiz gibi Güngören Patlamasını lanetlediğimiz gibi  bu katliamı da şiddetle lanetlediğimizi belirtmek istiyoruz.

                      Bu büyük cinayet karşısında hala ses çıkarmayan,olayı örtbas etmeye kalkışan insanlardan beri olduğumuzu  önce ALLAH’ın huzurunda sonrada insanların huzurunda  ifade ediyoruz.

                                                                                                 Mustafa SEVİNÇER

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız