Özgür Eğitim-Sen

BASIN AÇIKLAMASI

14.11.2016
A+
A-
BASIN AÇIKLAMASI
Paylaşın

İnançları Hiçe Sayan Bu Azgınlıktan Bir An Önce Vazgeçilmelidir!

Bilindiği gibi 27.11.2012 de öğrencilerin “kılık kıyafet uygulaması’ ile ilgili yeni bir yönetmelik yayınlandı…

Yayınlanan yeni yönetmelik, 12 Eylül cuntasıyla hesaplanılan şu günlerde bir garabet arz etmektedir. Tümüyle 12 Eylül Cuntasının yasakçı zihniyetiyle hazırlanan ‘Eski Kılık Kıyafet Yönetmeliği’nin ruhuna bağlı kalınmıştır. Yeni yönetmelik, yasakçı zihniyete şirin görünme gayreti içinde hazırlanmış düzenlemeler içermektedir. Yeni yönetmelik adeta ikiyüzlülüğün vesikası gibidir. Bir yandan cuntacılarla hesaplaştığını söyleyeceksin öbür yandan; zalim, despot, insan hak ve hürriyetlerine düşman, din ve inanç özgürlüğünü yasaklayan anlayışı yaşatacaksın, bu yaman çelişkiyi anlamak mümkün değildir.

Köhnemiş yasakçı zihniyetin kangrenleşmiş uygulamalarıyla karşı karşıyayız. Özellikle inançları gereği başörtüsü takan çocuklarımıza dönük hiçbir iyileştirme olmamakla beraber “okula baş açık gidilmesi” ibaresi ile durumlarını daha da kötüleşmiştir. Yıllardır okuldan okula sürgün edilen bu çocuklarımız daha bir mağdur edilmiş ve ‘yönetmelik böyle emrediyor’ diyecek olan idarecilerin insafsızlığına mahkûm edilmişlerdir. İmam Hatip Okulları’nda ve Seçmeli Kur’an-ı Kerim dersinde takılabilmesinin önünü açmış olmak ve bunu bir lütuf olarak sunmak, tam bir yüzsüzlüktür. Birincisi zaten fiili olarak İmam Hatip Okulları’nda başörtüsü takılıyordu. İkincisi, bir derste (K.Kerim) takıp diğer derslerde açmayı teşvik eden bu uygulama çocuklarımızın sadakatini ve inanç bütünlüğünü bozan bir muhtevaya sahiptir. ‘Bir derste Allah’ın diğer derslerde diğer ilahların emirlerini yerine getirin’ demeye gelen müşrik karakterli bireylerin yetişmesi adeta zorbaların eliyle dayatılmış olmaktadır. Bu yönetmelikle Başbakan’ın ‘dindar nesil yetiştireceğiz’ sözünün de bir safsata ve aldatmadan ibaret olduğu anlaşılmıştır…

Tek tip kıyafet öngören eski yönetmelikten kurtulmak öteden beri bizim de talep ettiğimiz bir şeydi. Hatta sadece öğrenciler için değil, öğretmenlerin de bu kıyafet dayatmasından kurtulmasını talep ediyoruz. Ancak; bunu düzenlerken, inanç özgürlüğünü ihlal edecek, insanın serbest iradesine ipotek koyacak uygulamaların dayatılması hiçbir şekilde kabul edilemez.

Özgür Eğitim Sen Diyarbakır Temsilciliği olarak, Yetkilileri sahip oldukları bu yasakçı anlayıştan ve inançları hiçe sayan azgınlıktan bir an önce vazgeçmeye davet ediyoruz.

— 

[özgür eğitim sen diyarbakır temsilciliği]


Adres: İstasyon Cad. Finansbank üstü

Murat 2 Apt. Kat:1 No:3

Ofis/Diyarbakır

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız