Özgür Eğitim-Sen

Batman’da Özgür Eğitim-Sen’in düzenlediği panele ilgi büyüktü (2012-01-03)

16.11.2016
A+
A-
Batman’da Özgür Eğitim-Sen’in düzenlediği panele ilgi büyüktü (2012-01-03)
Paylaşın

Batman Belediyesi konferans salonunda Taraf gazetesi yazarı Rasim Ozan KÜTAHYALI ve Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Doç.Dr. Vahap COŞKUN Özgür Eğitim Sen’in düzenlediği konferansa katıldı… Yoğun ilgi gösterilen konferansta;Rasim Ozan KÜTAHYALI sözlerine şu şekilde başladı. “KCK operasyonları barış girişimlerine vurulmuş bir darbedir” Özgür Eğitim-Sen Batman il temsilciliğinin düzenlediği ‘Demokratik Açılım ve Anayasa Değişikliği Ekseninde Türkiye’de Son Siyasal Durum’ konulu konferansa katılan Taraf Gazetesi Yazarı Rasim Ozan Kütahyalı sert konuştu. KCK operasyonlarının barış girişimlerine vurulmuş bir darbe olduğu görüşünü savunan Kütahyalı, kelle koltukta dolaşan bir yazar olduğunu söyledi.
“NEJDET ATALAY’I ZİYARETE GELECEĞİM”

Yazdığı yazılar ve bir özel televizyon kanalındaki programları ile son dönemde adından sıkça söz edilen Taraf Gazetesi Yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, Batman’daydı. Özgür Eğitim-Sen Batman il temsilciliğinin daveti üzerine Batman’a gelen ve Belediye çok amaçlı salonundaki konferansa katılan Rasim Ozan Kütahyalı, “KCK operasyonları baştan aşağıya yanlıştır. Bu operasyonlarla barış girişimlerine darbe vurulmuştur” dedi. Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr.Vahap Çoşkun’la birlikte konferans veren Kütahyalı, “Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay serbest bırakıldığı gün Batman’a gelip kendisini ziyaret etme sözü veriyorum” dedi. Tıklım tıklım dolan ve bir kısım dinleyicilerin ara salondan izlediği konferansta zaman zaman gerilim yaşanırken, Kütahyalı ilginç değerlendirmeleriyle kitleden yoğun şekilde alkış almasını bildi. Yapılacak referandumda halkın evet oyu vermesini de isteyen Kütahyalı, Genel Kurmay ve askeriye ile ilgili yanlışları dile getirdiğini, bu nedenle kelle koltukta dolaşan bir yazar olduğunu ifade etti.

COŞKUN’DAN ÇARPICI DEĞERLENDİRME

AKP Milletvekileri Mehmet Emin Ekmen ve Ahmet İnal ile AKP İl Başkanı Ziver Özdemir ve kalabalık bir topluluğun katıldığı konferansta çarpıcı değerlendirmelerde bulunan ve hem hükümet, hem de BDP’ye sorumluluklarını hatırlatan Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Vahap Çoşkun, ana dilde eğitimin Kürt halkının en temel hakkı olduğunu söyledi. Coşkun, özetle şöyle dedi; “Bir çatışmazlık için ordu operasyon yapmamalı, PKK ise mayınlı saldırılar ve karakol baskınları haber_etkinlik_batmanpanel2gerçekleştirmemelidir. Eğer bu ihlal edilirse, BDY’ye düşen ihlali gerçekleştireni adını koyarak eleştirmek olmalıdır. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş geçenlerde yaptığı bir açıklamada, eğer ordu bir operasyon yapacak olursa parti olarak tankların önüne geçeceklerini söylemişti. Demirtaş, amacı çatışmazlığı sağlamak ve ölümlerin önüne geçmek olan bu sözlerinin bir anlam taşımasını istiyorsa, PKK’ye de aynı netlikte yönelmeli ve askeri operasyonları olduğu gibi mayınlı tuzakları ve karakol baskınlarını da eleştirmelidir. Askeri operasyonu engellemek için tankların karşısında duracağını söylemekle yetinmemelidir Demirtaş, bununla birlikte baskınları önlemek amacıyla karakollarda geceleyeceklerini, askerler için de canlı kalkan olacağını söylemelidir. Hepimizi harap edecek anlamsız bir şiddet sarmalına tekrardan kapılmamanın yolu, şiddete ilkesel olarak karşı çıkmaktan ve demokrasiden taviz vermemekten geçiyor.”

Özellikle parti kapatma ile ilgili maddenin AKP ve BDP tarafından kabul edilmesi gerekirken, gerek AKP içindeki bazı milletvekillerinin ve BDP ‘nin kendi kararını verememesinden kaynaklanan nedenlerden dolayı bu maddenin geçemediğini belirtti. Burada özellikle BDP bu kararı alırken kendisi ile çeliştiğini yaptıkları açıklamalar ile çeliştiğini kendi kararları yerine ÖCALAN’nın kararını uyguladıklarını ifade etti.

Aynı zamanda 21 Eylülde yapılacak referandum içinde halkın çoğunluğunun referanduma evet diyeceğini ve evet demesi gerektiğini belirten Vahap COŞKUN Bu tür geçişlerin sancılı geçtiğini sözlerine ekledi. Panele daha önce belirlenen programlarından ötürü katılamayan BDP Batman millet vekilleri Bengi YILDIZ ile Ayla Akat ATA Birer mesaj göderdiler.panel sonrası dinleyiciler sendikamızın il temsilcilerine böyle güzel bir organizasyonu gerçekleştirdiklerinden ötürü teşekkür ettiler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız