Özgür Eğitim-Sen

BURHAN KUZU YA İNSANI TANIMIYOR YA DA ŞEYTANI

14.11.2016
A+
A-
BURHAN KUZU YA İNSANI TANIMIYOR YA DA ŞEYTANI
Paylaşın

 T.B.M.M. Anayasa Komisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun “Kürtçe eğitim şeytan işidir.” Sözü üzerine Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır Temsilciliği tepkisini bir basın açıklaması yaparak kamuoyuyla paylaşmayı gerekli görmüştür.

 

BURHAN KUZU YA İNSANI TANIMIYOR YA DA ŞEYTANI

Öncelikle Sayın Buhan Kuzu’nun açıklamasını son derece talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyoruz. Açıklamanın arkasında hangi niyet ve paranoya olursa olsun, hakikate karşı kör ve sağır, temel insani taleplere karşı yıkıcı ve tahripkâr bir açıklamadır. Sayın Burhan Kuzu ya insanı tanımıyor ya da şeytanı… Her iki durumda da ortaya vahim bir tablo çıkıyor. 

“Bir lisan bir insandır” hakikatini “bir lisan bir şeytandır” şeklinde ters yüz eden bu açıklama ile Sayın Kuzu, ‘insan’ ve ‘lisan’ gerçekliğine ne kadar yabancılaştığını ortaya koymuştur. 

Kürtler diye bir gerçek varsa (ki var), Kürtçe diye de bir gerçek var demektir. Bu doğal zorunluluğu her akıl sahibi kabul eder. Ve her akıl sahibi, bir kavmin kendi anadilinde eğitim görme talebini son derece makul, masum, doğal bir hak olarak görür/görmelidir. Bunu “şeytan işi” olarak görmek, ret ve inkâr ruhunun bir tezahürüdür.

Ulusalcı bir zihniyet üzerine inşa edilmiş inkâr politikalarının yarattığı enkazdan ders alınmış olmasını temenni ederdik. Münkir politikaların acısını fazlaca yaşamış bir partinin kurucu üyesi olarak ve halen de Anayasa Komisyonu Başkanlığı gibi bir görevde bulunan Sayın Kuzu’ nun açıklamalarını ‘inkâr’ olarak değerlendiriyoruz.  Ve asıl “inkâr şeytan işidir.” Gerçeğini hatırlatmak istiyoruz.

Mehmet Masum YOKUŞ

Özgür Eğitim Sen Diyarbakır Temsilcisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız