Özgür Eğitim-Sen

Diyarbakır’da Suriye Direnişine Destek!

14.11.2016
A+
A-
Diyarbakır’da Suriye Direnişine Destek!
Paylaşın

Diyarbakır’da Cuma namazı sonrasında Suriye’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılınarak, yaşanan katliam lanetlendi. Diyarbakır Özgür Eğitim-Sen Temsilciliğinin de destek verdiği eyleme pek çok sivil toplum örgütü katıldı.

Ofiz Camisinde Cuma namazı sonrası Suriye’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazının kılınmasıyla başlayan eylemde topluluk, “Suriye’de Katliama Sessiz Kalma! Suriye’de Diktatörlüğe Son! Em Dîgel Bîrayên Xwe Yên Surî Ne! Dı Surîyê De Ji Dîktatörî Edî Bes! Baas Katliamına Göz Yumma, Katillerden Hesap Sor! Beşar Esed Tanklarını Dera’ya Değil Golan’a Gönder! İsrail’e Kedi Halkına Aslan! Esad Dünyayı Kandıramaz! Diktatör Tek Dîçin Wê Bîndes Serfiraz Bîn!” şeklinde dövizler taşıyarak AZC Plaza’ya kadar yürüdü.

 

 

“Baas Diktasına Hayır, Suriye’de Katliama Son!” ve “Li Hember Komkujîya Surîyê Bêdeng Nemîne” pankartlarının da açıldığı eyleme, AZC Plaza’nın yanında devam edildi. Burada da bir süre tekbir ve sloganlarla Baas diktatörlüğünün protesto edildiği eylemde, STK’lar adına Ömer Evsen basın açıklaması okudu.

 Evsen, “Suriye halkı kazanana kadar ve Baas diktası yıkılana kadar kardeşlerimizin yanında olacağımızı, dualarımızla yakarışlarımızla onlara destek vereceğimizi” belirtti.

Evsen açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“İslam coğrafyasında yaşanan gelişmelere komplocu yaklaşımlarla yaklaşanların yaşadığı akıl tutulmasının kolaycılığına sığınmayan, vicdan ve merhamet sahibi olan herkesin Suriye halkının yanında yer alması, onların özgürlük taleplerini desteklemesi gerekir. Hama’yı 21 gün boyunca tanklarla ve bombalarla kan gölüne çeviren ve on binlerce kardeşimizi katleden Baas zorbalığının 48 yıllık tahtının sallandığı bu intifada günlerinde,  onuru ve izzeti için savaşan Suriye halkının zalimleri devireceğine yürekten inanmaktayız.

 Halkın taleplerine kör sağır olan, toplumunu sindirmek için bir korku imparatorluğu inşa eden Suriye devletinin en yakın müttefiki olarak kendisini tanıtıp bununla sık sık övünen Türkiye hükümetine sesleniyoruz. Ortadoğu’nun Müslüman halkları bizim kardeşlerimizdir. Menfaatleriniz ve tapındığınız “ulusal ve ekonomik çıkarlarınız”, “stratejik ilişkileriniz” uğruna, mazlum Suriye halkının yanında olmayıp, zalim Esad diktatörlüğüne karşı sessiz kalma politikalarından derhal vazgeçiniz. Unutmayınız ki sessiz kamanız da sizi tarafsız kılmayacaktır, aksine zalimin suç ortağı yapacaktır. Türkiye hükümeti Suriye ile ilişkilerini derhal kesmeli ve katliama dur demelidir. Türkiye bilmelidir ki bölgesel güç olma hesapları kan ve gözyaşı üzerinden gerçekleşmez. Gerçek güç içeride de dışarıda da adaletli olmakla mümkündür. Gerisi ancak zillettir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız