Özgür Eğitim-Sen

Hasankeyf Kaymakamlığı ödül yönetmeliğine aykırı hareket etmiştir! (2012-01-03)

16.11.2016
A+
A-
Hasankeyf Kaymakamlığı ödül yönetmeliğine aykırı hareket etmiştir! (2012-01-03)
Paylaşın

Bilindiği üzere 6111 sayılı yasayla Devlet memurları kanununda önemli değişiklikler yapılmıştır. Bunlardan birisi  657 sayılı yasanın ödüller ile ilgili kısmıydı. Yeni düzenlemeye göre Başarı, üstün başarı değerlendirmesi ve ödül” Görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle; kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında, kamu zararının oluşmasının önlenmesinde ve önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında, kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları tespit edilen memurlara, merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından başarı belgesi verilebilir.” Şeklinde değiştirilmiştir.

Hasankeyf Kaymakamlığı bunu nasıl yorumlamışsa İdareci atamalarının yoğun olduğu ve Ekim ayında yapılacak sınavları da düşünerekten 14.09.2011 tarihli onlarca başarı belgesi düzenlemiş. Yapılan son değişiklikle  idareci atamalarında  takdir ve teşekkür belgelerinin geçersiz sayıldığı bunun yerine “Başarı belgesi”nin geçerli olduğu bir dönemde Hasankeyf Kaymakamlığının böylesi bir davranışta bulunması açık bir şeklide birilerini kayırma amacına matuf bir girişimdir..

Sınav ve atama arifesinde Hasankeyf kaymakamlığının ilçede sadece okuma-yazma kursu açan öğretmenlere onlarca başarı belgesi dağıtması çok ciddi bir haksızlığa neden olacaktır.Yukarıda da ifade edildiği gibi 657 sayılı devlet memurları kanununun ilgili maddesinde devlet memurlarına  başarı belgesinin hangi durumlarda verilebileceği ifade edilmiştir.Okuma-yazma kursu açan bir öğretmen bunun karşılığında zaten ek dersini almaktadır.Bu kurs faaliyeti gayet rutin ,sıradan bir faaliyettir.bu faaliyet her yıl bir çok yerde yüzlerce öğretmen tarafından gerçekleştirilmektedir.Dolayısıyla  bu faaliyet başarı belgesini gerektirecek çok önemli bir etkinlik değildir.Öyle kabul ettiğimiz zaman o halde okuma- yazma kursu açan yüzlerce öğretmene da başarı belgesi verilmelidir.Birilerine verilerek birilerine verilmemesi ayrımcılıktan başka bir şey değildir.

Tüm bunlar şunu göstermektedir ki;Hasankeyf Kaymakamlığının bu icraatı ne hukuki ne de etiktir.Çok yakın bir geçmişte Batman’da yüzlerce ” Takdir” ve “Teşekkür” belgesi sıradan faaliyetler yapan kişilere haksızca dağıtılmıştı.Ve bu belgeler sayesinde bir çok kişi idareci olabilmişti. Geçmişte yaşanan bu haksızlıkların tekrar etmemesi namına Hasankeyf Kaymakamlığının bu belgeleri iptal etmesini bekliyoruz.

Mustafa  SEVİNÇER

Özgür Eğitim-Sen

Batman İl Temsilcisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız