Özgür Eğitim-Sen

Her türlü yasağa ve dayatmaya son verilmelidir.

14.11.2016
A+
A-
Her türlü yasağa ve dayatmaya son verilmelidir.
Paylaşın

Herkes için Adalet, herkes için Özgürlük sloganıyla sendikal çalışmalarını sürdüren Özgür Eğitim-Sen, okulların açılmasına az bir süre kala, eğitim-öğretim alanında var olan yasak ve dayatmalara dikkat çekmek ve bu yasaklara karşı tavrını deklare etmek için yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

Son süreçte atılan olumlu adımların önemsendiğini ancak bu adımların yetersiz olduğunun belirtildiği basın açıklamasında; anadilde eğitim, başörtüsü yasağı ve andımız dayatması gibi konular hakkında çeşitli tespitlerin yapıldığı basın açıklamasının tam metnini sizinle paylaşıyoruz…

Her türlü yasağa ve dayatmaya son verilmelidir.

Basına ve Kamuoyuna;

4+4+4 sisteminin ilk kez uygulamaya geçeceği eğitim – öğretim yılı faaliyetleri 17 Eylül itibariyle başlayacak. Gerek eğitim- öğretim alanındaki değişimler gerekse de birçok zorbalığı saf dışı bırakması sebebiyle bu sistemi önemsiyor ve hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Bilindiği gibi ülkemizde “Kamusal Alan” dayatmasıyla başörtüsü yasağı, gerek öğrencilerimiz için gerekse de öğretmen arkadaşlarımız için halen devam etmektedir.

 Ayrıca öğrencilerimiz okula adım atar atmaz, insani manada hiçbir izahı olmayan ve beş buçuk yaşındaki çocukları dahi askeri bir düzene sokmaya çalışan, robotlaştıran, yalan söyleten  “Ant Töreni” dayatmasıyla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Tüm bu yasak ve dayatmalar çocuklarımızın özgür bireyler olarak yetişmelerinin önünde ciddi engeller olarak durdukları gibi çeşitli toplumsal travmaların ana sebepleri olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

İnsanların özgür iradeleri karşısında duvar gibi dikilen, her türlü yasağa, baskıya ve dayatmaya karşı sessiz kalmamız mümkün değildir.

Biz, Özgür Eğitim-Sen Siverek temsilciliği olarak; Eğitim-Öğretimde yeni bir sistemin hayat bulduğu,  Yeni bir anayasa hazırlama çalışmalarının olduğu ve normalleşme adımların atıldığı bu süreçte, HERKES İÇİN ADALET HERKES İÇİN ÖZGÜRLÜK şiarının hayat bulmasını ve Eğitim- Öğretim alanındaki tüm baskı, yasak ve dayatmalara derhal son verilmesini istiyoruz.

Bu bağlamda; Anadilde Eğitimin önündeki tüm engeller kaldırılmalı, Başörtüsü tüm kademelerde kayıtsız-şartsız serbest hale getirilmeli ve Milli Eğitim eliyle yapılmaya çalışılan “toplum mühendisliğinden” vazgeçilmelidir.

Unutulmamalıdır ki; Bir toplumu ayakta tutan Adalet; onu geliştiren ve yüceltende Özgürlüktür”.

 

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN SİVEREK TEMSİLCİLİĞİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız