Özgür Eğitim-Sen

II YARIYIL BAŞLARKEN

14.11.2016
A+
A-
II YARIYIL BAŞLARKEN
Paylaşın

              6 Şubat 2012 Pazartesi günü ilk ve orta dereceli okullarımızda 2.yarıyıl başlamıştır. Bu dönemin başta öğrenciler olmak üzere anne babalara ve öğretmenlere mutluluklar getirmesini diliyoruz.

            Gelişen dünyaya ayak uydurmaya çalışan ülkemiz her geçen gün yenilenen teknolojiler çerçevesinde eğitim alanında da atılımlar yapmak istemektedir. Müfredatlar yenilenmekte, okulların donanımları artırılmakta, genel bütçede eğitimin payı her geçen yıl artmaktadır. Bununla birlikte tüm sorunların kısa zaman zarfında çözülmesi de beklenmemektedir. Son zamanlarda siyasi otoritelerin eğitim konusunda görüşlerini açıklamaları toplum tarafından ilgiyle takip edildiği de aşikârdır. Aslında yönetimin ve toplumun demokratik çıtasının yükselmesi açısından bu tartışmalar yararlı görülebilir.

            Özgür Eğitim-Sen olarak kurumsal düşüncemiz eğitimin hiçbir ideolojik ve inanç sistemini referans almadan özgür, demokratik ve duru bir şekilde verilmesidir. Özellikle “dindar nesil yetiştirme”eksenli tartışmalar başta çocuklarımız olmak üzere eğitim alanında faaliyet gösteren hiçbir kesime yararı olmayacaktır. Demokratik ülkelerde eğitim, ideolojilerin ve dini inanç sistemlerinin tarafında olamaz. Hiç bir siyasi otoritede ailelerin biricik varlıkları olan çocukları dindar veya dinsiz yetiştirme hakkını kendinde bulamaz. Eğitim ve bu faaliyeti organize eden devlet tüm dini inançlar karşısında nötr konumdadır, tarafsızdır. Devletin üzerine düşen görev Türkiye’nin de imzaladığı çocuk hakları sözleşmesinin bu konuyla ilgili 2,14,28.maddeleri çerçevesinde önlemleri almaktır. Demokratik standartları yüksek ülkelerde devlet; ebeveynlerin çocuklarına dini bilgi aktarımı ve dini inançlarını yaşamaları konusunda tüm engelleri ortadan kaldırır. Hatta gelişmiş toplumlarda inanç sistemlerinin kendilerini ifade edebilmeleri için, eğitim alanında da faaliyet göstermelerine rıza gösterir. Bu açıdan zorunlu Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi uygulaması da demokrasiyi içselleştirmiş yönetimlerde yer bulamaz. Seçmeli ders olarak alınması daha muteberdir.

            Sözün özü; devlet ve eğitim, dini inanç ve ideolojilere karşı su gibidir. Berraktır ve durudur. Hiç bir fikri empoze etmez. Ancak dini inançların rahat yaşanabilmesi ve kendilerini ifade edebilmelerinin önünü açar. Belirli dini bilgileri dayatmaz. Anne ve babalara güvenir. Eğitimin amacı; sadık, itaatkâr, verilenle yetinen, sorgulamayan, araştırmayan, tartışma yan bir nesil yetiştirmek değildir. Bu vesile ile 2011-2012 öğretim yılı 2.döneminin özgür-demokratik-duru bir eğitime geçişte başlangıç olmasını diler, kamuoyuna saygılar sunarım.

 

                                                                                              Haluk KIROĞLU

                                                                       Özgür Eğitim Sen İl Teşkilatlanma Sekreteri                                              

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız