Özgür Eğitim-Sen

KIYAFET SEÇİMİ HER ÖĞRENCİNİN

14.11.2016
A+
A-
KIYAFET SEÇİMİ HER ÖĞRENCİNİN

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın kılık kıyafet konusunda kararı velilerin çoğunluğunun isteğine bırakmasıyla birlikte, tüm okullar bir şekilde velilerin görüşlerini almaya, anketler yapmaya başladılar. Görünüşte çok demokratik, adilane görünen bu uygulama aslında totaliter, baskıcı bir uygulama. Benim çocuğumun kıyafetinin nasıl olacağına, hiç tanımadığım başka veliler karar veriyor. Çoğunluk hiç hakkı olmadığı halde, devletin gücünü de arkasına alıp kendi gibi giyinmek istemeyen azınlığa tahakküm ediyor. Tek tip kıyafetler giyerek okudukları okullarda, tek tipleştirici eğitimden geçen toplum özgürlüğü bilmediğinden, özgürlükten korkuyor. "Öğrenci dediğin şöyle olmalı" diye başlayan cümlelerle kafalarındaki şablonu tekrarlıyor veliler.

 

Okul yönetimleri disiplin ve güvenlik gerekçesiyle formadan yana tavır takınıyorlar. Disiplin dendiğinde akıllarına gelen sadece askeri tarz disiplin." Okula giren çıkan belli olmaz." gerekçesi ise çocukların değil, bakanlığın sorunu. Tek tip kıyafetle güvenlik sorununu çözeceksek, bütün resmi dairelerde de tek tip kıyafete geçip, güvenlik elemanlarını ve giriş kontrollerini kaldıralım. Aileler için ise önemli olan ise çocukların kıyafet seçimiyle uğraşmamak. Giydir formayı gitsin anlayışındalar. Çocuk kendi tarzını oluşturamamış, kendini ifade edememiş, kimliği, kişiliği oturmamış, kimin umurunda. Bir de zengin-yoksul ayırımı olur meselesi var. O zaman kılık kıyafeti tek tip yapmak yetmez; ayakkabılarını, çantalarını,kalemlerini,saatlerini, cep telefonlarını, cep harçlıklarını, kantinden alabilecekleri yiyecekleri……… hepsini tek tipleştirelim. Hatta mümkünse çocuklar için her türlü farklılıktan uzak, steril ortamlar hazırlayalım. Sonra da onları hayata hazırladığımızı iddia edelim.

Özgür Eğitim-Sen olarak bizler bu konuda da özgürlüğe ve adalete inanıyoruz. Adaletin gereği ise, anketlerde forma isteyen velilerin çocuklarının forma giymesi; serbest kıyafetten yana görüş bildiren velilerin çocuklarının okullara serbest kıyafetlerle gelmesidir. Bizim ve çocularımızın ne düşünüp ne düşünmeyeceğimizi, neye inanıp neye inanmayacağımızı, ne giyip ne giymeyeceğimizi belirlemek ne devletin ne de devlet destekli çoğunluğun haddidir. 

 

SERDAR EFE

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN İL BAŞKANI

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız