Özgür Eğitim-Sen

Kurunun Yanında Yaş Yanmamalıdır

14.11.2016
A+
A-
Kurunun Yanında Yaş Yanmamalıdır
Paylaşın

Özgür Eğitim-Sen'den hükümete 'suçsuz insanlar haksızlığa uğramasın' çağrısı

Terör Örgütü FETÖ mensuplarının Türkiye'de katliam yaparak giriştiği darbe teşebbüsü nedeniyle hak edenlerin cezalandırılması ve suçsuz olanlarının da hakkının iadesini isteyen Özgür Eğitim-Sen Batman Şubesi, "kurunun yanında yaş yanmamalıdır" açıklaması yaptı.

Özgür Eğitim-Sen Batman Şube Başkanı Mustafa Sevinçer, yaptığı açıklamada "15 Temmuz 2016 günü milli iradeye yönelik gerçekleştirilen alçakça ve haince darbeye karşı ülkenin tamamı onurlu bir dik duruş sergileyerek, darbeye geçit verilmemiştir. Bu hain kalkışmaya karşın devletin bu işe karışmış olan kişileri tespit ederek cezalandırması hakkı ve hukuku bulunmaktadır. Ancak bu yapılırken azami derece titiz ve adil davranılarak suçsuz-günahsız kişiler arada haksızlığa uğratılmamalıdır" dedi.

 

 

 

Sevinçer, ülkede yaşanan durumun haksızlığa mahal vermemesi gerektiğinib belirterek şunları söyledi.

"Şu ana kadar genel anlamda suça bulaşmış kişilerle ilgili hukuki işlemler yapılmakta olsa da, ülkenin çeşitli yerlerinden gelen haberlere göre FETÖ terör örgütüyle hiçbir ilgisi bulunmayan az sayıda da olsa kişi açığa alınmış ya da haklarında soruşturma açılmış durumda. Yaşanan alçak darbe girişimine karışmış olan kim olursa olsun hak ettiği cezayı kesinlikle almalıdır. Fakat çok titiz bir çalışma yapılarak başka insanların mağdur edilmemesi konusunda ziyadesiyle hassasiyet gösterilmelidir.

Masum insanların, belirli bir zamana kadar pek çok kişi gibi bir şeyden haberi olmayıp iyi niyetle bir şekilde bulunmuş kişilerin hırpalanmasına, mağdur edilmesine rıza gösterilmemelidir. Suç tespiti konusundaki ölçütün ne olduğu –hangi zaman aralığını kapsadığı- kamuoyu tarafından henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu durum, birçok insanda bir tedirginliğe neden olabilmektedir. Bu sebepten ötürü kamuoyuna bu konuya ilişkin bir açıklama yapılmasının önemli olduğunu düşünmekteyiz.

Daha önce hukukken henüz terör örgütü olarak ilan edilmemişken bir şekilde bu yapının içinde yer almış, ancak bu yapının bir cemaat olmayıp bir terör örgütüne dönüştüğünü fark ettiği andan itibaren ilişiğini kesmiş bazılarının da bugün soruşturmalara konu yapılması, açığa alınması bu kişilerde ciddi manada tedirginliğe neden olmaktadır.

Oluşturulan komisyonlarda ehil insanların bulunması çok önemlidir. Vicdan ve adalet iş başında olmalı, somut, geçerli, zamanı belirgin deliller aranmalıdır. İşi bir intikam operasyonuna dönüştürüp kamu vicdanını yaralayacak uygulamalar asla kabul edilemez. 'Ya çıkarsa' mantığıyla bu işler yapılmaz, yapılmamalıdır. Sürecin nezaketine uygun bir pratik zaruridir. 15 Temmuz'da devleti kurtaran büyük direnişin sulandırılmaması, gölgelenmemesi ve başka tür hesap ve beklentiler içerisinde olan muhterislerce yağmalanmaması için herkesin gereken özeni ve gayreti göstermesini bekliyoruz.

Özgür Eğitim-Sen olarak talep ve beklentimiz bu yöndedir ve mağduriyet oluşturulmaması için sürecin takipçisi olacağız"

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız