Özgür Eğitim-Sen

Milli Güvenlik Dersi Basın Açıklaması

14.11.2016
A+
A-
Milli Güvenlik Dersi Basın Açıklaması
Paylaşın

Başbakan Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında liselerde askerler tarafından verilmekte olan Milli Güvenlik derslerinin kaldırılacağını ve yerine vatandaşlık bilgisi derslerinin konulacağını açıkladı. Özgür Eğitim-Sen olarak açıklamayı sevinçle karşıladık. Yapılan açıklamada Milli Güvenlik Dersinin  2012-2013 öğretim yılından itibaren Vatandaşlık dersi içinde ayrı bir müfredat olarak işleneceği belirtilmiştir. Özgür Eğitim-Sen olarak Milli Güvenlik dersinin tamamen kaldırılması gerektiği talebimizi bu vesileyle bir kez daha yineliyoruz.

Eğitimin üzerindeki askeri vesayetçilik anlamını taşıyan budarsın kaldırılması önemlidir. Zira bu ders gerek içeriği, gerekse aktarılma biçimiyle okulları kışlalaştırma, öğrencileri ise askerleştirme mantığının tipik bir aracı kılınmıştır. 1998-2008 yılları arasında Milli Güvenlik Dersleri’ne giren muvazzaf ve emekli subay öğretmenlerin, Genelkurmay’ın emriyle öğretmen ve öğrencileri, ‘türbanlı’, ‘namaz kılıyor’, ‘sol görüşlü’ ve ‘bölücü’ olarak fişledikleri ortaya çıkmıştır. Milli güvenlik derslerine giren subayların komutanlarına yazdıkları raporlarda birbirinden ilginç detaylar yer almaktadır. Örneğin yedi yaşındaki türbanlı kız çocuğunun müdür yardımcısı olan babasını okulda ziyaret etmesi bile fişleme raporuna girmiştir. Keza öğretmenler odasında bulunan Yeni Şafak, Vakit, Zaman ve Türkiye gazeteleri ise “irticacı yayınlar” kategorisinde değerlendirilmiştir.

Bizler çocukları daha küçük yaştan itibaren askerlik, savaş vb. çağrışımlarla etkileyen bu dersin kaldırılması gerektiğini, savaş disiplini ile yetişen ve pedagojik formasyonu olmayan askerlerin çocuklara ders vermesinin sakıncalı olduğunu Özgür Eğitim-Sen olarak sürekli vurguladık ve gündemde tuttuk. Günümüz Türkiye'sinde bu tür bir derse ihtiyaç yoktur. Zaten dünyanın hiçbir gelişmiş ve demokratik ülkesinde de böyle bir ders okutulmamaktadır.

Türkiye’nin çok yönlü ve çok boyutlu militarist prangalarından kurtarılması yönünde son derece gerekli ve önemli bu kararı gönülden destekliyoruz. Bu vesileyle Sayın Başbakan’dan ve Milli Eğitim Bakanlığından eğitimin normalleşmesi ve genç zihinlerin özgürleşmesi önünde devasa engeller oluşturan, başta başörtüsü yasağı ve öğrencilere her gün askeri bir tören havasında okutulan andımız olmak üzere daha bir dizi konuda somut adımlar atılmasını talep ediyoruz.

 

 

Oğuz AYAN

Özgür Eğitim-Sen

Çorum İl Temsilciliği

Basın Yayın ve Dış İlişkiler Sekreteri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız