Özgür Eğitim-Sen

ÖSYM SINAV UYGULAMA REZALETİ (2012-01-03)

16.11.2016
A+
A-
ÖSYM SINAV UYGULAMA REZALETİ (2012-01-03)
Paylaşın

KPSS’de ki kopya skandalının ardından ÖSYM’nin sınav güvenliğini artırmaya yönelik girişimleri başta öğrenciler olmak üzere sınavlarda görev alan öğretmenler açısından eziyete dönüşmüş durumda.

Bunun son örneğini geçtiğimiz hafta sonu yapılan LYS-1 VE LYS-2 sınavlarında yeniden müşahede ettik. Bir çok okulda sınav görevlisi olan öğretmenler ile sınav güvenliğini sağlayan polisler arasında ciddi gerginlikler yaşandı. Bu güne kadar meydana gelen büyük kopya skandallarında kopya şüphesinin kaynağı ÖSYM merkezi iken ÖSYM’nin bunu tam tersine çevirerek kopyayı engelleme adına okullarda sözüm ona güvenliği sağlamak  için yaptığı iş sınava giren öğrenciler başta olmak üzere sınav görevlisi olan öğretmenler için tam bir işkenceye dönüşmüş durumda.Öğrenciler ve öğretmenler binalara alınırlarken üzerlerindeki başta cep telefonları olmak üzere saat ,silgi ,kalem yüzük ve sigara paketi dahil her türlü malzemeleri alınmakta.

Bütün bunlar bir yana görevli öğretmenler bu malzemelerini araçlarına koydukları halde bu defa da malzemelerini koydukları arabalara ait anahtarlarını yanlarına almalarına izin verilmemekte.Bu anahtarları koyabilecekleri yerler gösterilmemekte öğretmenlere kendi başlarının çaresine bakmaları söylenmekte.Bununla birlikte  sınava giren öğrencilerin sınav esnasında tuvalete gitmelerine  kesinlikle müsaade edilmemesi hiçbir insani, ahlaki  ve bilimsel bir ilkeyle uyuşmamaktadır.Bazı sınavların süresi 135 dakikayı bulduğu halde  öğrencilerin tuvalet ihtiyaçlarına  izin verilmiyor.Yani 2 saat 15 dakika boyunca tuvalete gidemezsiniz deniliyor.Böyle bir saçmalığı kabul etmek asla mümkün değil.ÖSYM’nin “ 5 Ekim 2010 itibariyle ÖSYM’ce alınan yeni güvenlik tedbirleri” başlığında:

“Sınav süresince, sınav binasında Bina Sınav Sorumlusu ve emniyet görevlileri dışında hiç kimsede cep telefonu ve iletişim aracı bulunmaz.” denilerek  sözüm ona sınav güvenliği sağlanmakta. Bina sınav sorumlusu ve emniyet görevlileri cep telefonu ve her  türlü iletişim aracı bulundururken öğretmenlere yanlarında getirdikleri kalemlerinin bile yasaklanması öğretmenlere hiçbir şekilde güvenilmediğini göstermekte ve böylece öğretmenler ciddi manada zan altında bırakılmaktadırlar. ÖSYM bu uygulamalarıyla öğretmenleri günah keçisi seçmiştir. Batman Özgür Eğitim-Sen olarak ÖSYM’nin bu gayri insani ve gayri ahlaki uygulamalarını şiddetle kınıyoruz.

Bununla birlikte Sendika olarak bu yanlış uygulamaların önümüzdeki hafta sonu yapılacak olan LYS-3 ve LYS-4 sınavlarında tekrarlanmaması temennisi ile   ÖSYM’nin Batman temsilcisi olan Batman Üniversitesi Rektörüyle görüşerek öğretmenlerin bu konudaki şikayetlerini  ÖSYM’ ulaştırılmak üzere ileteceğimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.Son olarak sınavlarda yapılan görevlendirmelerde okul idarecilerine 3 ya da 4 görev verilirken öğretmenlerin büyük bir kısmına ya hiç ya da 1-2 görev verilerek adaletsiz davranılmaktadır.Bu yanlış uygulamanın hiçbir mazereti olamaz. Bu sınavlarda idareci ile öğretmen arasında bir ayrım yapılmamalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Mustafa SEVİNÇER

Özgür Eğitim-Sen Batman İl Temsilcisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız