Özgür Eğitim-Sen

SBS Saatinde Protesto

14.11.2016
A+
A-
SBS Saatinde Protesto
Paylaşın

Özgür Eğitim Sen Batman Şubesi üyeleri, öğrencilerin SBS'ye girdikleri saatte yaptıkları basın açıklamasıyla hükümeti protesto etti.

 Özgür Eğitim Sen Batman Şubesi üyeleri, hükümeti SBS sınavı saatinde protesto etmek amacıyla SBS sınavında görev almayan öğretmenler ile Atatürk Park'ı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Özgür Eğitim Sen Batman Şubesi Hukuk Sekreteri Hamdullah Okay, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı'nın 'öğretmenlerin haftada 15 saat çalıştıkları', '2 ay tatil yapıyorlar' ve 'yüksek oranda maaş aldıkları' gibi sözleri sarf ettikleri için eyleme gittiklerini vurguladı.

Özgür Eğitim-Sen Batman Şubesi Hukuk Sekreteri Hamdullah Okay'ın açıklamasının tam metni:

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanı sayın Ömer DİNÇER  göreve geldiği günden beri, Sayın Başbakan da geçtiğimiz haftalar içerisinde  öğretmenlerle ilgili kamuoyunda büyük tepki toplayan talihsiz ifadeler kullandılar. “öğretmenlerin haftada 15 saat çalıştıkları, bir rivayete göre(Milli eğitim bakanının rivayeti) 3 ay,bir rivayete göre ise(Başbakanın rivayeti) 2 ay tatil yaptıkları,”bu kadar az çalışmalarının” karşılığında ise 1624 lira gibi “yüksek oranda maaş aldıkları” bununla birlikte ek ders aldıklarında bir de sınavlarda görev aldıklarında gelirlerinin daha da artığı gibi” ifadeler kullanmışlardı.

Ak parti ikitdarı dönemindeki e –okul,Fatih Projesi,müfredat değişikilği ,milli güvenlik dersinin kaldırılması, son dönemde yapılması planlanan 4+4+4 değişikliği Ak Partinin olumlu icraatları olarak değerlendirmekle birlikte Milli Eğitim Bakanının ve Başbakanın Milli Eğitim sisteminnin en büyük sorunu öğretmenmiş gibi davranaran öğretmenlere hakaretlerde bulunmaları kabul edilemez.  

Mesleğin getirdiği özelliklerden dolayı çok zor şartlar altında çalışan öğretmenlerin sürekli hükümet yetkilileri tarafından hakarete uğraması öğretmenlerde ciddi motivasyon kaybına neden olmaktadır. Ortalama 40 kişilik sınıflarda genel anlamda en iyi eğitimi verme çabasında olan öğretmenlerin fedakarlıklarının takdir edilmesine mevcut hükümet dönemindehemen hemen hiç şahit olmadık. Milli eğitim bakanının göreve geldiğinden beri kamuoyu önünde defalarca öğretmenleri son derece rencide eden açıklamarı öğretmenlik mesleğinin itibarını düşürmüştür. “öğretmenden idareci olmaz” diyen sayıın bakana, başında bulunduğu Milil Eğitim Bakanlığı kurulduğu günden beri okullarda öğretmenlerin idarecilik yaptıklarını hatırlatırız.Ülkenin her türlü gelişiminin, ilerlemesinin mimarları olan öğretmenlerin toplum nezdinde hakaretlere maruz bırakılmalarının hiç kimseye faydası olmayacaktır.

             
Yukarıdada belirttiğimiz gibi Sayın Başbakan öğretmenler haftada 15 saat karşılığında aldığımız maaşın çok olmasından yakınmış ve aynı zamanda buna ilaveten sınavlarda ayrı bir kazanç sağlandığı gibi bir açıklaması olmuştu. Sayın Maliye Bakanınmızda Hakem Kurulundan memurlara teklif edilenden daha fazla bir zam çıkarsa vergileri artırırız tarzında bir açıklamsı olmuştu bizde Özgür eğitim –sen vergilerin artmamsı ve ülkenin yeni bir dış borçlanmaya gitmesinden korkarak 23 Mayıs’ta  greve giderek ve bu gün ve yarın sınavlarda görev almayarak bize ödenecek ek derslerin Maliye Bakanlığının kasasında kalmasını sağlayarak ülkeyi yeni vergilerden ve dış borçlardan kurtarmış olduk.

             
Öğretmenleri ciddi manada rahatsız eden bu açıklamaları protesto etmek amacıyla bugün ve yarın yapılacak SBS ve DPYB Sınavında  tüm Türkiye’de gerçekleştireceğimiz bu eylemede diğer sendikaları da aramızda görmek isterdik.Zira  Milli Eğitim bakanı ve sayın Başbakanın sözleri sendikal ayrım yapmadan tüm öğretmenler yönelikti. Dolayısıyla sendikalarda bunu göz önünde bulundurarak öğretmenleri rencide eden hükümetin bu tavrını proteste etmek amacıyla bugün ve yarın yapılacak olan sınavlarda görev almamalıdırlar.

 

   
Başörtüsü yasağı derhal sona ermelidir.

Ayrıca Batman Özgür Eğitim-Sen olarak Adana'nın İhsan Sabancı Kız Teknik Ve Meslek Lisesinde  3 gün önce yapılan mezuniyet töreninde okul birincici olan Tuğba DEMİR'İN başörtülü olduğu için mezuniyet törenine alanmamasını şiddetle protesto ediyoruz.Okul müdiresi Ayla AVŞAR aralarında okul birincisinin de bulunduğu 4 öğrenciyi mezuniyet törenine almamıştır. 28 şubatçıların yargılandığı şu zaman da Adana'da 28 şubatçı  zihniyetinin hortlaması düşündürücüdür.Batman Özgür Eğitim -Sen olarak inancının bir gereği olarak başını örtmüş bu insanlara yapılan bu büyük zulmü nefretle  kınıyoruz.

Hamdullah OKAY
Batman Özgür Eğitim Sen Hukuk Sekreteri

09/06/2012 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız