Özgür Eğitim-Sen

SEÇİMİMİZ, DİNİMİZİ ÖĞRENMEKTEN YANA OLMALIDIR…

14.11.2016
A+
A-
SEÇİMİMİZ, DİNİMİZİ ÖĞRENMEKTEN YANA OLMALIDIR…
Paylaşın

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı’ nın yaptığı düzenlemelerden biri de; Kur’an ı Kerim, Siyer ve Temel Dini Bilgiler’ in seçmeli ders olarak belirlenmesi ile ilgilidir. Bu düzenleme, % 99’unun kendisini İslam’a nispet ettiği geniş halk kesimlerince büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır.

‘Laik Ulus Devlet ‘ yapılanması çerçevesinde Jakoben bir biçimde kurulan yeni sistem; Müslüman halkın bütün değerlerini yok saymış, Yüce Kitap’ımızı okumayı yasaklamış, Medreseleri kapatmış ve bir dönem ezanı Türkçeleştirmiştir. Müslüman halklara biçilen deli gömleği, nihayetinde bir paçavra gibi çıkarılıp atılmıştır. İnsanımızı köksüz, mazisiz, inançsız bir tezgâhın çarklarında öğüten kökü dışarıda ‘kurucu ideoloji’ sonuç itibariyle iflas etmiştir. İslami eğerleri elden bırakmayan insanlar, onar yıl arayla yapılan darbelere ve bütün çete yapılanmaların entrikalarına rağmen, değerlerine saygılı davranacak kadroları iktidara taşımıştır. Halkımızın beklentilerinin farkında olan AK Parti iktidarı uzunca bir zamana yayarak, ürkek bir tarzda da olsa, bu beklentilerin çok cüz-i bir kısmını karşılama çabası içerisinde olmuştur. Müslüman insanların; Başörtüsünün her alanda serbest bırakılması, din eğitiminin bütün yönleriyle serbest bırakılması, ideolojik endokrinasyondan vazgeçilmesi, laik-ulusal kültlerin dayatılmaması vb. birçok konuda beklentileri henüz karşılanmamıştır. Bu çerçeveden bakıldığında beklentilerimizin karşılanma oranı devede kulak bile değildir. Buna rağmen; yapılan düzenlemeler, Cumhuriyet Hükümetleri’nin kötü icraatları göz önüne alındığında, hayırla ve memnuniyetle anılmalıdır.

Yüz yıla yakın yapılan şey şudur: Müslüman halkla vahiy arasına duvarlar örülmüş, Peygamber Efendimiz’ in(s.a) Müslümanlar için örnek ve model oluşu ortadan kaldırılmıştır! Yeryüzünde bundan daha büyük bir zulüm yoktur, olamaz! Rabbimiz: “Şirk en büyük zulümdür…” buyurmaktadır. Vahiy ve peygamber arasına duvar örmek, şirkin kurumsallaşmasına ve insanların şirkin kucağına düşmesine sebep olmuştur. Bu minvalde söylenecek çok şey olmakla beraber, Kur’an-ı Kerim, Siyer ve Temel Dini Bilgilerin seçmeli bile olsa ders olarak okutulması örülen şirk duvarlarının yıkılması için ilk adım olarak görülmelidir. Halkımızın bu bilinçle davranması ve çocuklarının bu dersleri seçmesi konusunda duyarlı olmaları gerekmektedir.

Uygulamanın teknik boyutunu da kısaca ifade etmek isterim:

-Özellikle 5 ve 9. Sınıflarda başlayacak uygulama, kademeli olarak devam edecek.

-Hiç zaman kaybetmeden tercih dilekçeleri okul idarelerine verilmelidir.

-Tercih için son tarih, 12 Eylül 2012 dir.

-10 kişinin bu dersleri seçmesi durumunda, okul idareleri bu sınıfları oluşturmak

-durumundadır.

-Bazı okul idarecilerinin “öğretmenimiz yok, bu dersi veremeyiz” gibi kasıtlı ya da kasıtsız yönlendirmelerine fırsat verilmemelidir.

Nüfusunun yüzde 99'u Müslüman bir ülkede Kur'ân-ı Kerim ve Siyer derslerini bütün öğrencilerimizin almasını sağlamak amacıyla başta bütün velilerimizin, medya organlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın ve idareci ve öğretmenlerimizin duyarlı olması gerekmektedir.

İslami değerlere sırtını dönmüş, Yüce Kitabımızın buyruklarından ve Peygamberimizin Rehberliğinden yoksun bir gençliğin ve dolayısıyla bir toplumun ıslah/iflah olması, ve ahlaklı nesiller inşa etmesi mümkün değildir… Bu çerçevede çabalarımız ve tercihlerimiz son derece önemlidir.

M.Masum Yokuş/ Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır Temsilcisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız