Özgür Eğitim-Sen

YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ

14.11.2016
A+
A-
YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ
Paylaşın

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN          

                                       (ÖZGÜR EĞİTİM VE BİLİM EMEKÇİLERİ SENDİKASI)                                                                            

                               BASIN AÇIKLAMASI   06/03/2013

        Bilindiği gibi 28 Şubat günü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni “Yönetici Atama Yönetmeliği yayınlanarak yürürlüğe girdi.Konuyu yakından takip edenler hatırlayacaklardır ki Bakanlık eski yönetmeliğe göre ocak ve şubat aylarında yapılması gereken atamaları engellemek için  gayri resmi olarak tüm illere atamama yapılmaması talimatı vermişti.

         Bu çerçevede hemen hemen tüm iller buna uygu olarak ya hiç ilana çıkmamış ya da ilana geç çıkmışlardı. Böylece Türkiye geneli idareci atamaları ocak ve şubat ayında gerçekleşemedi. Bakanlık bu uygulamanın doğuracağı hukuki durumun sonuçlarından kurtulmak amacıyla da Şubat ayının son gününde Yeni Yönetmeliği ilan etmiştir.

         Ancak Kendini sağlama almayan çalışan bakanlık bu defa da atamalarda tam bir hukuksuzluğa neden  olacak bir yönetmelik çıkartmıştır. Yeni yönetmelik ile getirilen sözlü sınavı,yazılı sınavı anlamsız hale getirmiştir.

           Aday seçme aşamasında kayıt altına alınmayan ve puanlamanın neye göre, nasıl yapıldığı açıklanmayan sözlü sınavların ülkemizde sadece ‘adam kayırmacılık, torpil, siyasi görüşe göre tercih’ gibi hakkaniyete uymayan sonuçlara yol açacağı muhakkaktır.

            2011 yılında yapılan idareci atamalarında başarılı olan öğretmenler bu yeni yönetmelikle mağdur edilmeye çalışılmaktadır.Bu yönetmelik bu haliyle uygulanması mümkün olmayan hakka,adalete aykırı, kayırmacı bir yönetmeliktir.

            Bu sebeple Milli Eğitim  Bakanlığı çok acil bu yönetmeliği geri çekerek hakkaniyete uygun yeni bir yönetmelik yayınlayarak atamaları gerçekleştirmelidir.”İşi ehline veriniz”prensibine inanan iktidar sahiplerinin ”işi kendi ehline” vermeye kalkışmaları  kendilerini ve inandığı değerleri aldatmaktan başka bir şey değildir.

            Özgür Eğitim-Sen olarak yıllardır eğitim kurumlarında idareci atamalarında sınav puanı esas olmak üzere adilane bir yönetici atama sisteminin getirilmesini savunduk. Ancak buna karşın milli eğitim bakanlığı ise yıllardır okul yöneticilerini  “kayırma” yöntemiyle atamaya çalışmaktadır.Yayınlanan son yönetmelik ile bakanlık bu niyetinin tekrar ortaya koymuştur.

                                                                                                                         Mustafa SEVİNÇER

                                                                                                  ÖZGÜR EĞİTİM-SEN BATMAN İL TEMSİLCİSİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız